Zarejestruj się na Kongres Miasto-Woda-Jakość życia 2024

a
Cecylia Malik
malarka, artystka wizualna i aktywistka ekologiczna

Cecylia Malik malarka, artystka wizualna i aktywistka ekologiczna.

Założycielka i liderka Kolektywu Siostry Rzeki.

W kolektywie jest rzeką Białką.

Jest autorką strony wizualnej happeningów Sióstr Rzek ale też filmu dokumentalnego o kolektywie.

Pierwszy protest w obronie rzeki „Warkocze Białki” wymyśliła i zorganizowała wspólnie z Galerią Bunkier Sztuki w 2013. Rzeki stały się jej miłością i pasją. Należy do Koalicji Ratujmy Rzeki od samego początku jej istnienia.

Zamienia na język sztuki, trudny język ekspertów zajmujących się ochroną środowiska.

Autorka wielu projektów artystycznych do ważniejszych należą „365 Drzew” „6 rzek”,

 Współtwórczyni „Modraszek Kolektyw” – akcji  w obronie Krakowskiego Zakrzówka przed zabudową i cyklicznej imprezy na Wiśle „Wodna Masa Krytyczna”. Współzałożycielka stowarzyszenia CSW Wiewiórka.

W 2017 zainicjowała akcję „Matki Polki na wyrębie” – przeciwko LEX Szyszko

 Laureatka wielu nagród miedzy innymi Człowieka Polskiej Ekologii za rok 2017 i

Nagrody Katarzyny Kobro w 2019.  

Cecylia Malik łączy sztukę i aktywizm dbając o sens i skuteczność własnych działań,  wspólnie z ekspertami z różnych dziedzin, organizuje protesty kreowane,  jako happeningi i dzieła sztuki w przestrzeni publicznej. 

Mama Antka, Urszulki i Ignasia

www.cecyliamalik.pl

Siostry Rzeki
Błękitny kolektyw aktywistek i artystek. Bronimy dzikich i nieuregulowanych rzek Polski i Europy. Tworzymy kobiece kampanie społeczne, happeningi, akcje, protesty, warsztaty artystyczne.

Chcemy, aby każdy miał dostęp do czystej wody, dzikiej przyrody i pięknego krajobrazu. Dlatego bronimy ostatnich naturalnych rzek. Wspólnie z Fundacją Greenmind i Koalicją Ratujmy Rzeki działamy od 2018 roku. Robimy szum w obronie rzek, potoków, bagien, rozlewisk. Podczas happeningów śpiewamy, wołamy i wchodzimy do rzek, a woda niesie nasze głosy dalej i dalej…

Siostry Rzeki założyła artystka Cecylia Malik z pomocą Anny Grajewskiej i Agaty Bargiel w 2018 Jako kobiecy protest przeciwko budowie na Wiśle nowej zapory w okolicach miejscowości Siarzewo.

Siostry Rzeki udzielają głosu rzeką. Każda nowa aktywistka wybiera swoją ukochaną rzekę, którą reprezentuje w kolektywie. Siostry Rzeki działają już do 5 lat.  Zorganizowały wiele pięknych protestów.

Skip to content